- REXROTH HLR01.2N-01KO-N28RO-E-007-NNNN EXTERNAL BRAKING RESISTOR
Manufactured By: REXROTH
Manufacture Part Number: HLR01.2N-01KO-N28RO-E-007-NNNN
Product Number: ARP00143320
PRODUCT OVERVIEW:
REXROTH HLR01.2N-01KO-N28RO-E-007-NNNN
EXTERNAL BRAKING RESISTOR
CONTINUOUS OUTPUT: 1 kW
DC BUS NOMINAL VOLTAGE: DC 700 V
RESISTANCE: 28 OHM
PEAK POWER: 25.82 kW
CURRENT: 4-6 AMPS, TRIPPING CURRENT: 6 AMPS
RECOMMENDED WIRE SIZE: 16 AWG